Wpisy Komentarze

zdrowesoki.silawnas.eu » Inne » Monocyty – pierwszy wskaźnik mononukleozy

Monocyty – pierwszy wskaźnik mononukleozy

Ludzka krew jest zawiesiną, w której można znaleźć szereg różnych ciałek, komórek krwi odpowiedzialnych za wiele organicznych procesów. Jedne z nich transportują tlen uczestnicząc w wymianie gazowej, inne przemieszczają substancje pokarmowe a jeszcze inne, jak monocyty, biorą czynny udział w ochronie organizmu.


monocyty

Foto: www.portalweterynaryjny.pl

Te ostatnie mają szczególnie znaczenie w identyfikowaniu…

Te ostatnie mają szczególnie znaczenie w identyfikowaniu oraz unicestwianiu chorobowych drobnoustrojów, bowiem przekształcając się w tzw. makrofagi atakują wroga i niszczą go. Poza tym monocyty odpowiadają za produkcję substancji regulujących prace układu immunologicznego.

wady wzroku

Foto: memorizer.pl.s3.amazonaws.com

Komórki te odpowiadają też za „czyszczenie” organizmu z takich pozostałości, jak stare i zdegenerowane komórki, kompleksy antygen-przeciwciało oraz uszkodzone białka. Monocyty są kontrolowane podczas rutynowego badania krwi. Jeśli ich poziom bywa podwyższony to zwykle oznacza on pojawienie się jakiejś choroby. Jej wystąpienie wpływa na zwiększoną produkcję makrofagów, które są potrzebne do zwalczenia infekcji. Nie wszystkie choroby ujawniają się właśnie w ten sposób.

Podwyższony poziom wskaźnika zwykle pojawia się przy takich schorzeniach, jak zakażenie pierwotniakami, bakteriami, stany zapalne czy choroby krwi, ale również przy zakażeniu mononukleozą. Monocyty podwyższonym stężeniu sugerują przede wszystkim konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań i ustalenia stanu organizmu, oraz podjęcia odpowiedniej kuracji często antybiotykowej. Komórki te są jednym z pierwszych sygnałów, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie.

Napisał

Opublikowane w Inne

Jedna odpowiedź na "Monocyty – pierwszy wskaźnik mononukleozy"

  1. troool pisze:

    Jak dla mnie człowiek jest narażony na tyle przeróżnych chorób, że po co jest w ogóle żyć? Jest to najniebezpieczniejsza choroba przecież, która może zabić

Dodaj komentarz

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>