Monocyty – pierwszy wskaźnik mononukleozyLudzka krew jest zawiesiną, w której można znaleźć szereg różnych ciałek, komórek krwi odpowiedzialnych za wiele organicznych procesów. Jedne z nich transportują tlen uczestnicząc w wymianie gazowej, inne przemieszczają substancje pokarmowe a jeszcze inne, jak monocyty, biorą czynny udział w ochronie organizmu.


Monocyty – pierwszy wskaźnik mononukleozy

Foto: www.portalweterynaryjny.pl


Te ostatnie mają szczególnie znaczenie w identyfikowaniu oraz unicestwianiu chorobowych drobnoustrojów, bowiem przekształcając się w tzw. makrofagi atakują wroga i niszczą go. Poza tym monocyty odpowiadają za produkcję substancji regulujących prace układu immunologicznego. Komórki te odpowiadają też za „czyszczenie” organizmu z takich pozostałości, jak stare i zdegenerowane komórki, kompleksy antygen-przeciwciało oraz uszkodzone białka. Monocyty są kontrolowane podczas rutynowego badania krwi. Jeśli ich poziom bywa podwyższony to zwykle oznacza on pojawienie się jakiejś choroby. Jej wystąpienie wpływa na zwiększoną produkcję makrofagów, które są potrzebne do zwalczenia infekcji. Nie wszystkie choroby ujawniają się właśnie w ten sposób. Podwyższony poziom wskaźnika zwykle pojawia się przy takich schorzeniach, jak zakażenie pierwotniakami, bakteriami, stany zapalne czy choroby krwi, ale również przy zakażeniu mononukleozą. Monocyty podwyższonym stężeniu sugerują przede wszystkim konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań i ustalenia stanu organizmu, oraz podjęcia odpowiedniej kuracji często antybiotykowej. Komórki te są jednym z pierwszych sygnałów, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie.

1 Odpowiedzi do “Monocyty – pierwszy wskaźnik mononukleozy”

  1. troool
    2012-08-16

    Jak dla mnie człowiek jest narażony na tyle przeróżnych chorób, że po co jest w ogóle żyć? Jest to najniebezpieczniejsza choroba przecież, która może zabić


Dodaj komentarzPublikujemy informacje związane ze zdrowym style życia. Piszemy o prawidłowym odżywianiu i dbaniu o aktywność fizyczną. Oprócz wypróbowanych diet czy przepisów kulinarnych znajdziecie także wskazówki o tym, jak zatroszczyć się o urodę.